Nový inform na téma Coherent return and reintegration assistance
Evropská migrační síť právě publikovala nový inform na téma asistence při návratu a reintegraci. Text se zaměřuje na osvědčené postupy a výzvy v oblasti koordinace mezi různými zúčastněnými stranami a mezi jednotlivými fázemi návratu a reintegrace státních příslušníků třetích zemí v členských (členské státy EU kromě Dánska) a pozorovatelských zemích (NO, GE, MD, UA, ME, AM, RS).
Inform ukazuje, jak může zlepšení koordinace mezi zúčastněnými stranami, posílení institucionálních rámců a účinné vnitrostátní strategie usnadnit konzistentní a strukturovaný přístup k navracení a reintegraci v celé Evropě.
Z textu vyplývá, že většina členských a pozorovatelských zemí EMN uplatňuje koherentní přístup k návratové a reintegrační pomoci, který se vyznačuje institucionální spoluprací, koordinací a jasně vymezenými povinnostmi mezi vnitrostátními aktéry, jak je uvedeno v právních předpisech, národních návratových strategiích, standardních operačních postupech (SOP) a praktických pokynech.
Přibližně polovina těchto zemí navíc zavedla zvláštní pracovní mechanismy nebo platformy, jako jsou pracovní skupiny nebo pravidelná setkání zúčastněných stran, které zajišťují a monitorují účinnou spolupráci mezi všemi zúčastněnými stranami. Tyto rámce podporují rozdělení odpovědnosti a koordinaci mezi agenturami a zajišťují, že navrátilci dostanou konzistentní podporu.
Například Španělsko a Francie vytvořily právní rámce, které definují role a mechanismy spolupráce mezi zúčastněnými stranami v oblasti navracení a reintegrace. Lotyšsko, Kypr a Malta zavedly SOP, které řídí spolupráci mezi různými agenturami, čímž zvyšují konzistentnost při poskytování programů. Země jako Švédsko, Belgie a Finsko navíc vytvořily pracovní skupiny nebo platformy, které usnadňují pravidelnou komunikaci a spolupráci mezi klíčovými aktéry.
Přesto stále existují problémy, které je třeba řešit, včetně obtíží s komunikací a koordinací mezi agenturami, nedostatku vyškoleného personálu, roztříštěných monitorovacích systémů a finančních omezení. Převážná většina členských a pozorovatelských zemí EMN uvedla, že jejich návratová a reintegrační politika je v souladu s dalšími vnitrostátními politikami, zejména s politikami vnitřní bezpečnosti a rozvojové pomoci.
Text celého informu můžete najít zde .